PRŮBĚŽNÝ KURZ MALBY

Zdálo by se, že po předchozích kreslířských kurzech se u Průběžného kurzu malby, jakoby vracíme v čase zpět. Opět jsou před námi základy, tento krát malířské. Jsme už přeci "brilantní" kreslíři. :) Tak proč opět základy?! Zde nám nezbývá, než říci oním dětským "protože proto". Ostatně, když se řekne malba, každý hned myslí na olej na plátně. Není tomu tak. Budeme samozřejmě probírat i malbu olejem, ale existuje kvaš, tempera, olejová tempera, enkaustika, akryl a královna malby - akvarel. Je s podivem, že děti ve výtvarných výchovách jsou nuceni k akvarelu, který je snad nejtěžší technikou, u které již musíme o malování hodně vědět, Většinou tato nevhodná volba techniky vyústí ve znechucení žáků a předem je odrazuje od malování.  

V průběhu tohoto kurzu si řekneme a vyzkoušíme většinu z nich. Budeme samozřejmě s onou technikou malovat, ale současně budete pod plným proudem informací.

Záměrem je, abyste v Kurzu základů malby získali ucelený přehled o tom, co vlastně všechno slovo "malba" zahrnuje.

Veškeré pomůcky, které budou potřebné v té, které lekci, si pořizujete za vlastní náklady. Je však zbytečné, abyste si například barvy a případná ředítka pořizovali každý zvlášť. Využijte našich zkušeností ve volbě podkladů, barev, ředidel atd.. My můžeme potřebné pomůcky s Vaším souhlasem pořídit v optimálním množství. Pořizovací náklady mezi Vás rozpočítáme. Záleží na Vás.


1. Tempera.

Okusíme temperové barvy ve všech modifikacích. To znamená i s pojidly jako je žloutek, olej, emulze atd. Povíme si o historii jejího používání i o významných dílech, která byla jejich použitím vytvořena. Musíme si ovšem říci i o podložkách. Jak připravit desky, plátna. Jak následně temperovou malbu stabilizovat proti ztrátě pigmentu (zšednutí) atd. Prostě všechno..... nebo alespoň většinu.

Možná se divíte, že začínáme temperou. Je to proto, že je částečně či úplně krycí, což na zpracování tématu klade menší nároky a taky, že je podstatně dostupnější než jiné typy barev.

2. Kvaš.

Pomalinku se po postupných krocích blížíme k nejkomplikovanějším technikám. Kvaš sice není to nejsložitější mezi technikami malby, ale svou velmi omezenou schopnost krytí, je více akvarelovou technikou než čímkoliv jiným. Byla to technika velmi oblíbená umělci přelomu 19/20 století. U této techniky již doporučujeme rozvrhnout světla a stíny tak, abychom je mohli v malbě respektovat a nemuseli je na konci složitě překrývat. Myslím, že těmi, kteří obdivují jemné malby, bude oblíbená. To ovšem neznamená, že nelze využít jejich schopnost byť omezeného krytí a použít k jejich nanášení například i špachtle.

3. Akryl.

Kurz bude veden formou přednášek s praktickými ukázkami. Pak budou frekventanti za dozoru lektora samostatně pracovat. Akryl dnes pomalounku vytlačuje malbu olejovými barvami. Zejména pro práce v plenéru nebo studijní práce, kde je výhodou jejich rychlé schnutí. To se však může někdy projevovat i jako negativum této techniky (zejména při práci za zvýšených klimatických teplot). Proto budou představeny způsoby retardace schnutí buď speciálními prostředky nebo náhradami. Budou představeny různé typy práce s akrylem. Od lazurní jemné malby ředěnými barvami až po pastózní malbu neředěnou barvou, nebo dokonce doplněnou o zhušťovače. V každé lekci je na závěr přítomný pocit, že je lekce krátká. Ale od toho jsou již asistované malby, které jsou rovněž součástí nabídky Veřejného malířského ateliéru.

4. Olej

Jedná se o značně rozsáhlé téma. Předmětem této lekce tedy zejména úvod do barev, jejich ředění, míchání tónů a odstínů, přípravy podkladu k malbě a podobné informace, které jsou pro práci s olejovými barvami nezbytné.

Následně si povíme a zkusíme jednotlivé techniky malby olejovými barvami, jako je postupné nanášení lazur a kroky k cílenému tónování podkladu, kombinovaná malba s použitím lazur i pastózních vrstev barev až po malbu za použitá malířské špachtle.

jejich výhody a nevýhody sice není to nejsložitější mezi technikami malby, ale svou velmi omezenou schopnost krytí, je více akvarelovou technikou než čímkoliv jiným. Byla to technika velmi oblíbená umělci přelomu 19/20 století. U této techniky již doporučujeme rozvrhnout světla a stíny tak, abychom je mohli v malbě respektovat a nemuseli je na konci složitě překrývat. Myslím, že těmi, kteří obdivují jemné malby, bude oblíbená. To ovšem neznamená, že nelze využít jejich schopnost byť omezeného krytí a použít k jejich nanášení například i špachtle.

5. Akvarel.

Celou dobu tohoto kurzu s akvarelem strašíme. Ano, je to tzv. neopravitelná technika. To, co na papíru vyrobíme, to tam zůstane. Jediné co s tím můžeme udělat je, že z toho uděláme přednost. Vysvětlíme princip, papíry, štětce, vykrývací pasty, laky atd. Ukážeme malbu suchým do suchého, suchým do mokrého a mokrým do mokrého a pak si to vyzkoušíme na Vámi vybraném tématu.

Musíme zmínit, že toto není plnohodnotný kurz malby akvarelem. Jedná se spíše o nějakou úvodní jednoduchou instruktáž.

6. Enkaustika

Je to pradávná technika malby. Už v starověku ji používali na malbu posmrtných desek s portrétem zesnulého. Jak je patrno v aténském muzeu, dokáže i slušně odolávat zubu času.  

V našem kurzu si předvedeme několik technik malby teplým i studeným voskem, dotváření malby enkaustickou žehličkou a dalších nástrojů, stejně jako práci s dalšími mi materiály jako např damarovou pryskyřici, ředění vosků jejich pigmentace atd.


ROZPIS TERMÍNŮ A CENA


Cena je 3.500,- Kč/kurz. 

Naše neblahé zkušenosti nás bohužel nutí k tomu, abychom Vaši přihlášku přijali, zaevidovali a vystavili Vám platební doklad s jedinečným variabilním symbolem. Po úhradě budete definitivně zapsání do kurzu.

V případě, že nedojde k obsazení kurzu tak, aby proběhl a nedohodneme se na Vaší účasti v jiné náhradní výuce běhu nebo individuální výuce, bude Vám kurzovné vráceno.

Kurzovné, nevyužité zaviněním z Vaší strany, vracíme jen v mimořádných a opodstatněných důvodech.

Minimální počet přihlášených pro rozběhnutí kurzu je 4.

Maximální počet frekventantů v jednom kurzu, určuje předpis pro dodržení vzájemných roztečí pracovišť je 6 - 7.

Díky zaneprázdnění lektora a tak i potřeba uvolnění Veřejného malířského ateliéru, kde se kurzy konají, pro jiné účely jsou vypsány termíny tří běhů Jarního trimestru. Jsou to večerní kurzy pro lidi, kteří jsou ve dne zaměstnání jinou činností. Například dobývání "chleba vezdejšího".... :)

Začátek lekce je stanoven na 16:00 a konec bude ve 20:00 hod.

vybraného běhu. Nedojde-li ovšem k jeho naplnění, budeme Vás kontaktovat s projednáním případného přesunu. Závazná přihláška ke kurzu PKM A

Další cestou je, že se sejde parta přátel, kteří se na absolvování kurzu dohodnou a sami se jej obsadí. Pak nám pošlete Žádost o stanovení termínu pro skupinu frekventantů kurzu KZM a na dohodě k dalším náležitostem. 

PRŮBĚŽNÝ KURZ MALBY- JARNÍ TRIMESTR 2023

BŘEZEN - 21.3. I. lekce - 29.3. II. lekce

DUBEN - 4.4. III. lekce - 26.4. IV. lekce

KVĚTEN - 2.5. V. lekce - 24.5. VI. lekce

přihlašovací kód - PKM A

Veřejný malířský ateliér Frýdek - Místek
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky